Bebeklerde Hemanjiom Tedavisi

Bebeklerde Hemanjiom Tedavisi, bu tür hemanjiom rahatsızlıklarında en sık gerçekleştirilen tedavi türüdür. Çünkü hemanjiom yani halk arasında damar benleri çoğunlukla doğuştan olan bir rahatsızlıktır. Bebeklerde hemanjiom tedavisi daha büyük bir hassasiyet gerektirir. Çoğu zaman bebeklerin yüzünün çok büyük bir kısmını kapatan bir özelliğe sahip bu hemanjiomlar rahatsız edici bir görüntüye sahiptir.

Ve özellikle aileler tarafından hemen aldırılmak istenmektedir. Ancak bebeklere ilk doğdukları dönemlerde böyle bir işlem uygulanması doğru değildir. Bebeklerde hemanjiom tedavisi doğumdan belirli bir süre geçtikten sonra yapılmalıdır. Aileler için oldukça zor bir süreç olan bu rahatsızlıkta bebekler operasyona girebilir döneme gelinceye dek beklenmelidir.

Bebeklerde Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklerde Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır? Ailelerin en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. İşlemin nasıl uygulanacağı ve bu tür bir operasyonda bebeklerine neler yapılacağını dikkatle takip etmektedirler.  Bebeklerde hemanjiom tedavisi nasıl yapılır? İşte cevabı:

 1. Hemanjiom tedavileri devlet hastanelerinde yapıldığında klasik ameliyatla yapılırken özel hastane ve klinik ortamlarında ise ameliyatsız yapılabilmektedir.
 2. Ameliyatsız hemanjiom tedavisinde lazer, köpüklü tedavi, skleroterapi ve uzun yıllardır kullanılmakta olan radyo frekans teknikleridir.

Her iki tedavi grubunu da ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Öncelikle klasik anlamda yapılan hemanjiom ameliyatından bahsetmek daha doğru olacaktır.

 • Klasik yapılan ameliyatlarda damarla alakalı bir işlem olduğu için kanama riski çok fazladır. Hatta bazı ameliyatlarda birkaç ünite birden kana ihtiyaç duyulabilir.
 • Çok büyük derece olan hemanjiomlar yok edilemeyebilir.
 • Neşter kullanılmak suretiyle bir cerrahi işlem uygulandığı için mutlaka iz kalacaktır.
 • Hemanjiom ameliyatlarında yaş sınırı vardır. Özellikle yaşlılar bu ameliyatlara giremez.
 • Bazen hemanjiomun bulunduğu bölge ameliyat için risk teşkil ettiği için operasyon yapılamayabilir

Ameliyatsız hemanjiom tedavilerinde ise yapılan işlemler bütünü aşağıdaki gibidir:

 • Bu tür ameliyatlarda yukarıda bahsettiğimiz ameliyatsız yöntemler kullanıldığından kanama riski hiç yoktur.
 • Hemanjiomlar ne kadar büyük olursa olsun tamamen yok edilebilir.
 • Hiçbir kesik vb. işlem uygulanmayacağı için iz kalma sorunu ortadan kalkar.
 • Hastanın yaşı kaç olursa olsun uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Birbirinden farklı 4 ameliyatsız tedavi yöntemi olduğu için hemanjiomlu bölgenin yerinin bir önemi yoktur.

 1. Buket diyor ki:

  Merhaba, yenidoğan kızımın yüzünde kızarıklık mevcut. doktorlar doğum lekesi olduğunu söylüyorlar. acaba geçer mi? yoksa hemanjiom mudur.

  • Doktor Asistanı diyor ki:

   Merhaba Buket Hanım,
   Lütfen bize whatsapp destek hattımızdan 0553 665 64 02 kızınızın doğum lekesi olan fotoğraflarını göndermenizi rica ederiz. Doktorlarımızın değerlendirmelerini size aktarmaktan memnuniyet duyacağız. Dilerseniz tam ve ücretsiz muayene için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir