Ben (Nevüs) Nedir?

Ben;  insan vücudunun herhangi bir yerinde olabilen oval veya yuvarlak boyutta, kahverengi veya siyaha yakın olabilen, kıllı olarak da görülebilen, zararsız, iyi huylu tümörlere ben denir. Boyutları değişkenlik gösterebilmektedir.

Benlerin Çeşitleri Nelerdir?

Benler yapılarına, renklerine, büyüklüklerine ve çevresel yapılarına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Et benleri; kötü huylu olma olasılıkları çok azdır. Renkleri açık veya koyu olabilir. Boyun bölgesinde daha sık görülmektedirler. Tedavisi de kolaylıkla yapılabilen et benleri; lazer yöntemi ile alınabilmektedirler. Siyah benler; doğuştan gelmektedir. Düşük ihtimal de olsa kötü huyluya dönme olasılığı vardır. Kahverengimsi olan türü tehlikelidir ve tedavi altına alınmalıdır. Genellikle estetik açıdan rahatsızlık duyulup aldırılır. Duman beni ise; bebeklerde görülen bir ben çeşididir. Damar benidir. Tehlikeli bir ben çeşididir. Kendiliğinden geçme ihtimali bulunmakla birlikte doktora gösterilmesi gereken bir durumdur. Lazer yöntemi ile tedavi edilebilen bir türdür. Kahverengi benler; vücudun her bölgesinde görülebilir. Az da olsa kötü huylu çıkabilir. Kırmızı benlerin diğer adı ise kan benidir. Tedavi edilmezse büyüyen bir türü de bulunmaktadır.

Benlerin Yapısal Özellikleri

Benler çoğunlukla zararsızdır. Nadir de olsa kanser taşır hale dönüşebilirler. Fakat çok kanser tehlikesi de taşımazlar tedavi gerektiren benlerde mutlaka tedavi uygulanmalıdır.  Benlerin yapısal özellikleri bazı işaretler taşır. Bir benin; rengi, homojen şekilde aynı görüntü bütünlüğünde olması, büyüklüğü, çevresel yapısı bu işaretlerden sayılmaktadır. Tüm bu özelliklere bakılarak; benin iyi huylu olup olmadığı teşhis edilir. Konulan teşhise göre ben tedavisi uygulanır.

Ben Tedavisinde Lazer Uygulamaları

Ben tedavisi için başvurulan lazer uygulaması; lokal anestezi altında yapılır. Çok kısa süren bir tedavidir. Koyu renkli hücreler, ısı enerjisi ile yok edilmektedir. Böylece benden kurtulan temiz cilt ortaya çıkmaktadır. Lazer yönteminde hiçbir şekilde iz kalmamaktadır.

Lazer Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Ben tedavisi için tatbik edilen lazer uygulaması şu şekilde avantajlara sahiptir:

  • Çok kısa bir sürede işlem tamamlanmaktadır.
  • Benin alındığı yerde iz kalmamaktadır.
  • En fazla 2 seansta işlem tamamlanabilmektedir.
  • Bir hafta kadar kısa bir sürede işlemin sonuçları görülmeye başlanır.
  • Ağrı ve sızı hissedilmeyen bir yöntemdir.
  • Fiyat performans açısından çok karlı bir tedavi yöntemidir.

Lazer Yönteminin Dezavantajları Var mıdır?

Lazer yönteminin herhangi bir yan etkisi ve dezavantajı bulunmamaktadır. Sadece büyüdüğü fark edilen benin rengi ve yapısı gözlemlenip mutlaka doktora gidilmelidir.

Lazer Yönteminin Uygulama Alanları

Lazer yöntemi en fazla yüzdeki benler için uygulanır. En az acı ve iz bırakmayan yöntem olması sebebiyle tercih edilen lazer yöntemi; benler için en kalıcı çözümdür. Kullanım yeri olarak ise yaşam kalitesini düşüren yerlerdeki benler için de lazer yöntemi kullanılabilmektedir. Tıraş olurken, tarak kullanırken, kemerin takıldığı yerler, eklem yeri gibi bölgelerdeki benler rahatsızlık yarattığı için aldırılabilmektedir.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum yap

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmenizi istiyoruz.