Hemanjiom (Damar Beni) Tedavisi

Hemanjiom, damar beni hastalığı olarak da bilinmektedir. Hemanjiom hastalığı sık görülen, karaciğerden kaynaklanan iyi huylu damar kökenli doğumsal kalıntılar yani tümörlerdir.


NUMARANIZI BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM


Ameliyatsız Hemonjiom Tedavi Türleri

Lazerle Hemanjiom Tedavisi:

Daha yüzeysel durumda olan damar benleri için geçerlidir. Yani lazerle bir müdahale yapılacaksa şayet damar beninin cilt üzerindeki derinliği çok fazla olmamalıdır. Lazerin etkisi zararlı maddelerden arındırılmış ışın ile ısı enerjisi taşımaktadır. Yani uygulandığı alana doktor tercihine göre 130 dereceye kadar ısı vermektedir. Uygulanacak alan ve çevresi belirlenerek sağlıklı cilde zarar verilmemesi amaçlanır. Cilde uygulanan ısı enerjisi daha koyu renkte olan hemanjiomlar tarafından emilir. Bu ısı bir anlamda yakıcı etkisi ile tahrip etmektedir. Lazerle hemanjiom tedavisi ortalama 10 ila 15 seans arasında uygulanmaktadır.

Skleroterapi Yöntemi ile Damar Beni (Hemanjiom) Tedavisi

Hemanjiom tedavisinde, yeni kullanılmaya başlanan skleroterapi yöntemi ultrason eşliğinde, hemanjiomu oluşturan damarların içine sklerozen madde enjekte edilerek anormal damar yumağı kimyasal olarak yakılır. Herhangi bir kanama riski olmadan damar yumağı yok edilir.


NUMARANIZI BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM


Köpükle Hemanjiom (hemanjiyom) Tedavi Yöntemi:

Köpük tedavisinde sklerozan ismi verilen ve köpüren bir madde kullanılmaktadır. Bu madde özel bir kap içinde köpürtülür. Daha sonra enjektör yardımıyla çekilerek oldukça ince uçlu bir iğne yardımıyla hemanjiomun olduğu bölge üzerine enjekte edilir. Hemanjiom olan bölge üzerinde yayılan ilaç damar benini yavaş yavaş tahrip etmeye başlar. Tahrip olan hemanjiom zaman içinde kuruyarak tamamen yok olur. Ve hemanjiomlu olan bölge normal ten rengiyle aynı renk ve aynı seviyeye döner.

IRC Hemanjiom Tedavisi Nedir?

Infra Red Coagülatör kelimelerinin kısaltmasıdır, kızıl ötesi ışınlarla damar içinde pıhtılaştırma oluşturan cihazdır. Yüksek ısı taşıyan ışığın damar yumağı olan alana uygulanmasıyla damar pişer ve yok olur. Etkisi uygulama anında ortaya çıkar. Damar benine dokunulduğu anda kırmızı mor görüntü gider beyaza yakın renge bürünür. Tamamen ameliyatsız yöntemdir ve cildin üzerinden uygulanır. Uygulama 1-2 saniyelik atışlar halinde uygulanır, her atışta 6-7 mm çapında daire şeklinde bir alan etkilenir. Sorun 6 mm den küçükse etraf deriyi korumak için delikli kağıt üzerinden uygulanır. Toplam uygulama süresi sorunun büyüklüğüne bağlı olarak 5-10 saniye ile 5-10 dakika arasında değişir.

Köpükle Varis Tedavisi %100 etkiye sahiptir ancak tedavi hastalığın durumuna göre zaman almaktadır. Yani tek seferde iyileşebilmek mümkün değildir.

Hemanjiomlar nasıl oluşur?

Hemajiomların yaklaşık %30’u doğumla beraber ortaya çıkar. Kalan %70’lik kısım ise doğumdan sonraki ilk hafta ile dört haftalık süre içinde görünür. Kızlarda hemanjiom görülme riski, erkeklere göre 5 kat fazladır. Ayrıca doğum kilosu düşük bebeklerde, %26 daha fazla hemanjiom gelişme riski vardır. Hemajiomların yaklaşık %83’ü baş ve boyun bölgesinde ortaya çıkar. Başlangıçta mavimsi veya kırmızı lekeler olarak görünür ve çok nadir olarak doğumda büyümesini tamamlamıştır.

Hemanjiom en sık hangi bölgelerde görülür?

Sıklıkla baş, boyun, yüz, kol ve bacaklarda görülür.

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir?

  • Şarap Lekesi: Doğumda veya doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkan lekelerdir.
  • Çilek Tipi Hemanjiom: Yaygın olarak görülen hemanjiom türüdür.
  • Melek öpücüğü: Alın bölgesinde görülen hemanjiom türüdür.
  • Gül lekesi: Cilt üzerinde görülen lekelere denmektedir.
  • Leylek Isırığı: Ensede görülen geçici lekedir.

Kliniklerimizde Ücretsiz Muayene İmkanı

Kliniklerimizde ücretsiz muayene imkanına sahipsiniz. Sigortanız olsa da olmasa da kliniklerimizden randevu alıp gelen hastalarımızın hiçbirinden muayene ücreti talep edilmemektedir.


NUMARANIZI BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir