Hemanjiom (Damar Beni) Tedavisi

Hemanjiom (damar beni) özelikle bebeklerde sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Halk arasında damar beni olarak ta bilenen hemanjiom rahatsızlığı  üzerinde durulması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Yeni doğan bebeklerde oluşan fakat ilk aşamada fark edilmeyen bu rahatsızlık ilerleyen süreçte büyüme eğilimi gösterebilir. Bazı hemanjiomlar o denli büyür ki ortaya korkunç manzaralar çıkabilir.


NUMARANIZI BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM


Hemanjiom Nedir?

Yukarıdaki yazımızda belirtiğimiz gibi toplum içinde damar beni olarak bilinen (hemangioma) hastalığı doğuştan gelen ve bebeklerde sık rastlanabilen bir rahatsızlıktır. Yeni doğmuş bebeklerde vücudun çeşitli yerlerinde nokta gibi olup gelişim sürecinde yumru şeklinde büyüklüğe ulaşabilir, Hemanjiom büyümenin yanı sıra çevresel olarak da büyüme ve genişleme gösterebilir. Örneklendirecek olursak dudak bölgesinde ortaya çıkan hemanjiom büyümesi halinde ağız içine kadar yayılabilir ve kanaması durumunda ciddi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

İstenmeyen bu tür sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için ufak bebeğinizde hemanjiom ya da benzeri bir ibareyi fark ettiğinizde mutlaka doktora başvurmalısınız. Hemanjiomlar özellikle ağız içinde olanlar; kanama yapabilmekte ve tehlike arz etmektedir.

Neden Olur ve Nerelerde Görülür?

Hemanjiom (damar beni) oluşmasının kesin ve bilimsel net bir sebebi  yoktur. Vücudumuzun her yerinde görülebilir (yüz bölgemizde, göz kapağımızda ve çevresinde, dudakta, ağız içinde vs ) İç organlarımızdan da karaciğerimizde hemanjiom hastalığı çıkmaktadır. Resimlerde gördüğünüz gibi vücudumuzun çeşitli  yerlerinde bu rahatsızlıklara rastlanmaktadır.

Hemanjiom (damar beni) takibi ; öncelikle kendisinde damar beni olan kişilerin yapması gereken önlemler vardır. Örnek verecek olursak vücudumuzda gördüğümüz damar benlerini ölçelim (0,3 cm benimizi tarihini belirtip not alalım ) 25-30 gün sonrasında ölçme işlemini tekrarlayalım boyutta bir değişme gözlenmezse sorun yoktur. Fakat önceki ölçüm sayısında 1 sayı fazla çıkarsa büyümeye yönelik bir damar benine sahibiz demektir ve tedavi görmemiz gerekmektedir. Öncelikle bir Kalp  ve Damar Cerrahi uzmanına gözükmeliyiz.

Hemanjiom Takibi Yapmalısınız

Hemanjiom vakıası ile karşılaşan ebeveynlerin içinde bulunduğu durum elbette trajik. Fakat bu dönemde sakinliklerini koruyarak hemanjiom takibi yapmaları oldukça önemlidir. Zira bazı hemanjiomlar kendiliğinden geçebiliriz. Fakat bir kısmı büyüme eğilimindedir ve müdahale şarttır. Ameliyatsız hemanjiom tedavisini mümkün kılan yöntemler ile bu sorundan kurtulunabileceği unutulmamalıdır.

Hemanjiom Hangi Bölüm Bakar?

Hemanjiom toplumumuzda çok sık görülmeyen bir vakıa olduğu için hastalık ile ilgili yeterli bilinç oluşmamıştır. Yeni doğan bebeklerde görülen ve ailelerin aklına öncelikli olarak Çocuk Hastalıkları Bölümü’ne getiren hemanjiom tedavisi ile aslında Kalp ve Damar Cerrahisi ilgilenmektedir. Alanında uzman olan bir hekim ve steril klinik ortamına sahip olan yerlerle iletişime geçmeniz durumunda tedavi başlayarak ve hemanjiomlu damarlar tamamen yok edilecektir.

Hemanjioma Tedavisi

Bu rahatsızlıktan ameliyatsız yöntemlerle kurtulmanız mümkündür. Kalp ve Damar Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Mustafa Bolat, hastalarına, ameliyatsız hemanjiom (damar beni ) tedavisini uygulamaktadır. Klasik ameliyatlardan tamamen farklı yollarla uygulanan bu metotlar hem %100 olarak başarı sağlamakta hem de kullanılan ilaçlar sayesinde hemanjiomların bir kez daha tekrarlaması önlenmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Muayene ve tanı sonrasında hemanjiom büyüklüğü göz önüne alınarak Lazer, Köpük, Skleroterapi ve Radyo Frekans yöntemiyle tedavisi mümkündür. Hangi yöntemin kullanılacağı hemanjiomun evresine, bulunduğu yere göre farklılık göstermektedir. Ameliyatsız hemanjiom tedavisi yukarıda bahsi geçen hangi uygulama ile yapılırsa yapılsın seanslar halinde gerçekleşmektedir. Ve hemanjiomun tamamen iyileşerek bölgenin normal ten rengi halini alması zaman almaktadır. Sabır gösterilmesi gereken bir tedavi süreci bulunmaktadır.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi

Lazer günümüzde hem estetik hemde bir çok rahatsızlıkta tedavi yöntemidir. Damar beni (hemanjiom) tedavisinde de lazer yöntemi kullanılmaktadır. Yalnız yüzeysel hemanjiomlarda etkili bir yöntemdir seans süresi damar beni durumuna göre farklılık gösterir.

Lazerle hemanjiom tedavisinde cihazdan gönderilen ışınlar doğrudan hemanjiomlu bölgeye uygulanmaktadır. Burada ısınmaya başlayan lazer ışınları yüksek ısıda hemanjiomlu alanda tahribata yol açar. Belirli aralıklarla seanslar uygulandıkça hemanjiomlu alan tamamen tahrip edilerek yok olur.

Köpük Ve Skleroterapi Hemanjiom Tedavisi:

Varis rahatsızlıklarının da tedavisinde uygulanan köpük ve skleroterapi yöntemi hemanjiom tedavisinde de etkili yöntemler arasındadır. Köpük ve skleroterapi uygulama sırasında farkı anında görebileceğiniz bir yöntemdir.  İçerisinde sklerozan madde bulunan ilacın hava ile karışımıyla köpük haline getirilen ilacın hemanjioma enjeksiyon edilmesiyle  ortaya çıkan damarların yok edilmesidir. Hemanjiomun durumuna göre seanslarla bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Köpük tedavisinde sklerozan maddenin bulunduğu ilaç direk olarak hemanjiomlu alanın içine sıkılmaktadır. Burada yayılma eğilime giren ilaç damarların içinde yakıcı bir özelliğe sahiptir. Damarlar seanslar halinde ilaç enjekte edilerek kurutulur.

Hemanjiom Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hemanjiom damarsal bir hastalıktır ve tedavisi ancak modern tıpta mümkündür. Ancak vakıaya yabancı olan ve özellikle internette yaptıkları araştırma sonucunda geleneksel metotlar ile bireysel mücadeleye girişen hasta yakınlarına tavsiyemiz bu yöntemler ile vakit kaybetmeden hemanjiom tedavisi yaptırmak üzere özel bir hastane ya da kliniğe başvurmalarıdır.

Hemanjiom Tedavi Ücretleri

Kliniğimize gelerek tedavi olan hastalarımızın da bizzat tanık olduğu anlayışımızda önce hasta ve yakınlarının memnuniyeti gelir. Sağlığınız üzerinden ticari kar elde etmeye çalışan kurumların aksine toplumdaki tüm kesimlerin ekonomisine uygun olacak bir ücretlendirmeye giden kliniğimizde hemanjiom tedavi ücretleri vakıaya göre değişkenlik gösterir. Vakıanın derecesi uygulanacak seans sayısı ve dolayısı ile ücreti belirlemede en önemli faktör olacaktır.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum yap

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmenizi istiyoruz.

 
Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm Başvurulara Ücretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link