Hemanjiom Nedir?

Hemanjiom; damarların bir araya toplanması sonucu oluşan damarsal bir tür hastalıktır. Bebeklerde sık görülen bu damar benleri de denen hastalık; gittikçe büyüyebilir veya kanama yapabilir. Bu nedenle hemen tedavi altına alınmalıdır. Bebeklerde en sık görülen bölgeler kol, kafa ve göbek bölgesidir. Bilinen sebebi ise ana rahminde olan bebeğin üretilen proteinlerden etkilenmesi durumudur. Yine bilinen bir araştırma da erken doğum olan kız bebeklerde görülme olasılığının daha fazla olmasıdır. Bebeklerde hemanjiom tedavisi için uygulanacak yöntem ve atılacak adımların sağlıklı olması adına biyopsi ve endoskopi uygulanabilmektedir.

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir?

Hemanjiom çeşitleri şu şekildedir:

  • Şarap Lekesi: Doğumda veya doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkan lekelerdir.
  • Çilek Tipi Hemanjiom: Yaygın olarak görülen hemanjiom türüdür.
  • Melek öpücüğü: Alın bölgesinde görülen hemanjiom türüdür.
  • Gül lekesi: Cilt üzerinde görülen lekelere denmektedir.
  • Leylek Isırığı: Ensede görülen geçici lekedir.
  • Organlarda Görülen Hemanjiom türüdür. En fazla karaciğerde görülmektedir.

Bebeklerde hemanjiom tedavisi için; doktor öncelikle hangi tür hemanjiom olduğunu tespit eder ve uygun gördüğü tedavi şekline karar verir.

Bebeklerde Hemanjiom Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde belirli bir yaşa kadar hemanjiomlar gerileme gösterebilmektedir. Gerileme görülmeyen durumlarda bebeklerde hemanjiom tedavisi için önce bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Endoskopi veya biyopsi sonucuna göre uygun görülen tedavi uygulanır. Skleroterapi tedavi yöntemi; köpük haline getirilen ilacın ince uçlu bir iğne ile hemanjiom olan bölgeye tatbiki olarak uygulanmaktadır.

Güzel sonuçlar veren bir yöntemdir. Seans süreleri ve periyotları ise hemanjiomun büyüklüğü ve özelliğine göre değişkenlik gösterir. Lazer tedavisi en güvenilir ve tercih edilen tedavi yöntemidir. Lazer yöntemi ile hemanijom tedavisi cilt ile aynı düzeyde olan ve yüzeysel özellik gösteren hemanjiomların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Işınların sorunlu alana nüfus ederek tatbik edilmesi şeklinde uygulanır. Herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmediği ve risksiz bir tedavi yöntemi olduğu için tercih edilen uygulamadır. Cerrahi müdahale gerektiren ameliyat yöntemi ise; artık uygulama alanı çok kalmayan bir tedavi çeşididir. Kesilerek alınan sorunlu bölge görüntü itibariyle bebeklerin ileriki yaşlarında problem oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir