Hemanjiom Tedavi Yöntemleri

Halk arasında damar beni olarak bilinen hemanjiom, iyi huylu damar tümörüdür. Şarap lekesi olarak adlandırılan “Port wine nevus” cilt düzeyinde kırmızı leke olarak karşımıza çıkabildiği gibi kabarık, içinde damar yumakları içeren kavernöz yapıda da olabilmektedir.

Oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir. Doğuştan olabildiği gibi sonradan erişkin dönemde de oluşabilmektedir. Doğuştan olan hemanjiomlar 2-3 yaşına kadar gerileyebildiği gibi bazıları daha da büyüme eğiliminde olmaktadır. Hemanjiom tedavisinde amaç, anormal yapıdaki damar yumağının yok edilmesidir.

Açık Ameliyat Yöntemi

Anormal damar yumağı içeren kitle kesilerek çıkarılır. Bu sırada kitleyi besleyen ana damar yapıları bağlanmalı ve kanama kontrolü sağlanmalıdır. Hemanjiom kitlesinin çok büyük olduğu ve yerinin ameliyata uygun olmadığı durumlarda ameliyat faydalı olmamaktadır.

Skleroterapi Yöntemi ile Damar Beni Tedavisi

Günümüzde çok az merkezde hemanjiom tedavisinde yeni kullanılmaya başlanan bu yöntemde ultrason eşliğinde, hemanjiomu oluşturan damarların içine sklerozen madde enjekte edilerek anormal damar yumağı kimyasal olarak yakılarak yok edilmektedir. Herhangi bir kanama riski olmadan damar yumağı yok edilmektedir.

Lazer Yöntemiyle Hemanjiom Tedavisi

Özellikle cilt düzeyinde kırmızı leke olarak karşımıza çıkan hemanjiomlarda lazer ışığının yakıcı etkisi ile tedavi sağlanmaktadır. Kliniğimizde uzman ekibimizle Op. Dr. Mustafa BOLAT   tarafından özellikle ameliyatsız tedavi yöntemleri olan Skleroterapi ve Lazer başarılı bir şekilde hemanjiom (damar beni) tedavisinde yapılmaktadır.

 1. Buse diyor ki:

  Merhaba, bebeğimin yüzünde çenesine doğru fotoğraftaki gibi bir kırmızılık mevcut. Daha öncesinde doktorumuza gösterdik, doktorumuz bebeğimiz büyüdükçe bu izin kaybolacağını söyledi fakat ben biraz endişeleniyorum ya geçmezse diye… Sizce ne yapmalıyım hocam?

  • Op. Dr. Mustafa Bolat diyor ki:

   Merhaba Buse,
   Bebeğine ait fotoğrafları Whatsapp destek hattımıza 0553 665 64 02 gönderirseniz bir teşhis koyabiliriz. Fotoğrafları göndereceğin telefon numarasından irtibatta kalırız. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir