Hemanjioma Hangi Bölüm Bakar?

Halk arasında damar beni olarak tarif edilen hemanjiom rahatsızlıkları doğrudan kalp ve damar cerrahisini yakından ilgilendiren bir alandır. Dolayısıyla hemanjiom başta olmak üzere, varis, kılcal damar vb. sorunların tamamına kalp ve damar cerrahisi bölümleri bakmaktadır. Kalp ve damar cerrahisi kesinlikle kalp krizi vb. alanlarla ilgilenen kardiyoloji bölümüyle karıştırılmamalıdır. Her iki bölümün de çalışma alanı çok farklıdır.

Kardiyoloji doğrudan kalp üzerinden ritim, duyu vb. alanları incelerken kalp ve damar cerrahisi ise damarlarda yaşanan bazı sorunların cilt üzerinde yaratmış olduğu tahribatı tedavi etmeye yönelik çalışmalar yürütür. Hemanjiom, varis, kılcal damar sorunları damarlardan kaynaklanan sorunlardır. Dolayısıyla hastalar hemanjioma hangi bölüm bakar? Şeklinde sorular sormakta bir hayli haklıdırlar. Çünkü hastalık çoğu kişi tarafından bilinmemekte ve hakkında bilgi sahibi olunmadığında bu tür soru işaretleri sıkça oluşmaktadır.

Hemanjiomun Sebepleri

Hemanjiomun Sebepleri tıp bilimi dâhilinde hala daha anlaşılabilmiş değildir.  Ancak hemanjiom bir rahatsızlıktır. Ve en çok yeni doğan bebeklerde ortaya çıkmaktadır. Doğumdan çok kısa bir süre sonra ortaya çıkan hemanjiomlar bir damarsal hastalık olarak kabul edilir. Bebeklerde ilk ortaya çıktığında ebeveynlerde ciddi bir panik hali oluşabilir. Çünkü hemanjiom görüntüsü itibariyle bazen ürkütücü boyutlara varabilir. Bu durumda anne ve babalar endişelenmekte haklıdır. Ancak hemanjiom rahatsızlığı günümüz için tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Kalp ve damar cerrahisi cephesinde yaşanan teknolojik gelişmeler lazer ve köpük tedavisi gibi ameliyatsız uygulamaların hayatımıza girmesini sağlamıştır.

Hemanjiomda Tedavi Yöntemleri

Hemanjiom hastalığında en etkili yöntem köpüklü tedavi olarak bilinen içeriğinde Sklerozan madde olan köpük tedavisidir. Bu tedavi yöntemi özel bir karışım şeklinde hazırlanır. Önce bir kap içinde sklerozan madde köpürtülür. Ve şırınga yardımıyla enjeksiyonun içine çekilir. Ve doktor tarafından hemanjiomlu bölgenin üzerine belirli yerlerden enjekte edilir. İlaç damar beninin olduğu bölgede tahribat yaratmaya başlayacaktır.

Ve bu işlem belirli aralıklarla birkaç seans boyunca tekrarlandığında bebekler ya da diğer hastalar sağlığına kavuşabilecektir. Ancak bu durum tedavinin aksatılmamasına bağlıdır. İlk yapılan uygulamada iyileşme belirgin bir şekilde görülecektir. Ancak ilaç etkisi bittiğinde hemanjiomun yok olması yavaşlar. Süreci hızlandırmak için ilaçlama tekrar yapılır.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum yap

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmenizi istiyoruz.