Varis Çorabı

Varis çorabı, toplumumuzun büyük bir kesimi tarafından kullanılan bir üründür. Günümüzde bir çoğumuz bacaklarda ağrı, yanma, kramp, şişlik, ayak bileklerinde renk değişikliği gibi huzursuz bacak sendromu adı verdiğimiz durumdan rahatsız olmaktayız. İnsanların günlük aktivitelerini yerine getirmelerinde büyük bir engel oluşturan ayakta şişlik ve ağrıya neden olabilir. Bacaklarımızda toplanan kanın yukarıya pompalanmasında görevli 2 tip dolaşım mevcuttur.

Çorap Varisi Geçirir mi ?

Bunlar toplardamar ve lenf dolaşımıdır. Gün içinde çok oturarak ya da ayakta durarak hareketsiz çalışmak zorunda olanlarda lenf akımı yavaşlayıp kan bacaklarda gölleneceği için destekleyici çorap giymelerinde fayda vardır. Genetik faktörlere bağlı toplardamar yetmezlikleri, hormon ilaçları, toplardamarda genişleme yaparak kanın yukarıya doğru rahat boşalmamasına ve bacaklarda göllenerek özellikle dizaltı bölgede şişlik, ağrı, kramplara neden olmaktadır, bu durumda  giymek damar içindeki basıncı azaltarak şikayetleri ortadan kaldırmaktadır.

Çorabı bacaklara dışardan basınç yaparak, kasların pompalama mekanizmasını kullanarak kanın cilt altında ve yüzeydeki damarlarda göllenmesini engeller. Bu sayede kan, aşağıdan yukarıya normal boşalmasını daha kolay yapar ve hastaların ağrı, uyuşma, şişlik, yanma gibi şikayetler ortadan kalkmış olur.

Kimler Kullanmalı

Meslek grubu olarak sürekli ayakta duranlar (kuaför, öğretmen, hemşire, hostes, berber, tezgahtar), seyahat edenler, yük taşıyanlar, varis ailesel (genetik) yatkınlığı olanların  kullanmasında fayda vardır. Mutlaka bir kalp ve damar cerrahi uzmanı tarafından detaylı muayene ve doppler ultrason tetkiki yapıldıktan sonra verilmelidir. Varis çorabının dizaltı ve dizüstü gibi seviyesi, basıncı ne kadar süre kullanılacağı yine doktor tarafından belirlenmektedir.

Varis Çorabının Kullanımı

Çorabın kullanımı ve bakımında önemli noktalar arasında; 30 C ılık suda, elde, sabun kullanılarak yıkanması, kuru ve güneş görmeyen bir ortamda kurutulması yer almaktadır. Bacağın her noktasında eşit basıncın sağlanabilmesi için çorap yavaş yavaş bacağı saracak şekilde giyilmelidir. Doktorun önerdiği doğrultuda basınç ve seviyesi ayarlandıktan sonra sabah çorabı giyip akşam çıkartmak gerekmektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisinde başarı ile ayrılmanın başlıca yolu destek alacağınız Sağlık Kuruluşu hakkında detaylı araştırma yürütmektir. Hastalığın teşhisi ve tedavi yöntemlerinde büyük bir paya sahip olan hastane ve doktor seçiminde sizlere sunulan referanslara bakmanız yeterli olacaktır. 23 yıllık bir deneyim ve meslek aşkı ile siz değerli hastalarına hizmet veren kliniğimizde ameliyatsız tedavi önerilir. Ameliyatsız varis tedavisi uygulayan kliniğimizde;

 • Modern tıbbin en büyük icadı olan; lazer ve radyo frekans yöntemi kullanılmaktadır.  Cilt üzerinden uygulanan bu iki yöntem başarılı sonuç almamızda oldukça etkilidir.
 • Kliniğimizde başvurduğumuz bir diğer modern metot ise; Skleroterapi ve köpük uygulamasıdır. Lazer ve radyo frekanstan farklı olarak deri altında yapılan uygulamalar sayesinde varis sorunu giderilir ve eski sağlıklı günlerinize dönebilirsiniz.
Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

4 Yorumlar

 • Merhaba hocam, varis çorabı aldım kullanıyorum fakat beni daha çok rahatsız etti sanki. Bacaklarımda olan ağrılar da hafiflemedi. Ne yapmalıyım?

  • Merhabalar Fatma Hanım,
   Varis çorabının tedavi edici özelliği yoktur. Sadece varislerinizin daha da ilerlememesi için faydalıdır. Ben hastalarımda varis çorabı tavsiye etmiyorum. Çağımızın daha modern, ameliyatsız tedavi yöntemleriyle bir veya birkaç seansta tüm varisleri tamamiyle tedavi edebilmekteyiz. Dilerseniz kliniğimize gelerek ücretsiz muayene olabilir ve daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 • merhaba hocam, tek bacağımda büyük damar şişliklerim var. Tedavi olmak istiyorum fakat ilk merak ettiğim SSK ve fiyat konusunda oluyor. Acaba ne kadar?

  • Murat Bey Selamlar,
   Kliniğimi ziyaret ederek ücretsiz muayene olabilirsiniz. Doppler (damar röntgeni) çekimizi de yine ücretsiz olarak yapar ve size durumunuzu, uygulanması gereken tedavi yöntemini anlatırız. SSK’lı iseniz indirimimizden faydalanabilirsiniz. Net bir fiyat söyleyebilmem şimdiden zor. Fakat Whatsapp destek hattımıza 0553 665 64 02 varisli olan bacağınızın fotoğrafını gönderme şansınız varsa değerlendirme yapabilir ve size net fiyat bilgisini iletiriz. Geçmiş olsun.

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmenizi istiyoruz.