Varis Nasıl Anlaşılır?

Varisler veya varikoz olarak da bilinen varisli damarlar, damarlarınız genişlediğinde ve kanla aşırı dolduğunda ortaya çıkar. Variköz damarlar tipik olarak şişmiş ve kabarmış olarak görünür ve mavimsi-mor veya kırmızı renge sahiptir. Genellikle ağrılıdırlar. Varis rahatsızlığı özellikle kadınlarda çok yaygındır. Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 25’inde variköz damar oluşumuna rastlanır.  Çoğu durumda, variköz damarlar bacağın alt kısmında belirgin şekilde görülür.

Varis Oluşumunun Nedenleri

Damarların kan akışının geri akmasını engelleyen tek yönlü valfler bulunur. Bu valfler çeşitli nedenlerden dolayı özelliğini yitirmeye başladığında, kan, kalbe doğru ilerlemek yerine damarlarda toplanmaya başlar. Damarlar zamanla şişer ve büyür. Variköz damarlar bacaklarda en sık ortaya çıkmaktadır. Bacaklarda bulunan damarlar kalbe en uzak olan damarlardır ve yer çekimi kanın yukarı doğru akmasını zorlaştırır.

Varis Oluşumunda Etkili Olan için Bazı Faktörler:

  • Gebelik
  • Menopoz
  • 50 yaş üstü olma
  • Uzun süre ayakta kalma
  • Şişmanlık / Obezite
  • Ailede varis vakası bulunması

Varisli Damarların Belirtileri – Varis Nasıl Anlaşılır?

Varisin başlıca semptomları,  çoğunlukla bacaklarda görülen, çarpık damar yapılarıdır. Genişlemiş olan damarlar üzerinde veya etrafında ağrı, şişme, ağırlık hissedilebilir.

Bazı durumlarda, şişme ve renk değişikliği de görülmektedir. Ağır vakalarda damarlar önemli derecede kanamakta ve ülserler oluşturabilmektedir.

Varis Nasıl Teşhis Edilir?

Varisli damarları teşhis etmek için otururken veya ayakta dururken doktorunuz muhtemelen bacaklarınızı ve görünür damarlarınızı inceleyecektir. Yaşadığınız ağrı ve semptomları size sorabilirler.

Doktorunuz kan dolaşımınızı kontrol etmek için ultrason da yapmak isteyebilir. Bu, yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan, noninvaziv (cerrahi işlem gerektirmeyen)  bir testtir. Doktorunuzun damarlarındaki kan akışını görmesini sağlar.

Bulunduğunuz yere bağlı olarak, damarlarınızı daha iyi incelemek için bir venogram yapılabilir. Bu test sırasında doktorunuz bacaklarınıza özel bir boya enjekte ederek alanın röntgenini çeker. Boya, röntgen ışınlarında görünür ve doktorunuz kanınızın nasıl aktığını daha iyi görebilir. Ultrasonlar veya venogramlar gibi testler, kan pıhtısı veya tıkanıklık gibi başka bir bozukluktan dolayı bacaklarda ağrı ve şişme olup olmadığının anlaşılmasında önemli yararlar sağlamaktadır.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum yap

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmenizi istiyoruz.