Varis Sadece Kozmetik Bir Sorun Mudur?

Varis; özellikle son yıllarda çok fazla görülen sorunlardan birisidir. Yapılan araştırmalara göre; yetişkin nüfusun yüzde 15 – 20 arasını kapsamaktadır. Özellikle dış görünüşte yaşattığı sorunlardan dolayı, varisten şikayetçi olan kişilerin çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Varis sorunundan şikayetçi olan kişiler genellikle, varis sadece kozmetik bir sorun mudur? Sorusunu sormaktadır. Bakıldığı zaman varis sadece kozmetik bir sorun değildir. Hatta sağlık sorunu olduğunu söyleyebiliriz.

Varis nedir ve neden oluşur?

Ayak ve bacaklarımız, vücudumuzun bütün yükünü taşımaktadır. Bu yüzden işlevlerinin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Vücudumuzda kan akışı da çok uyumlu bir şekilde ilerlemektedir. Fakat bu uyum dengesinin varis gibi sorunlar ile bozulduğunu görebilirsiniz. Varis yüzünden bacaklarda dengenin bozulması vücudun dengesinin bozulmasına de sebep olmaktadır. Varis, bacaklarda yer alan toplardamarların uzaması, genişlemesi veya bükümlü hale gelmesi şeklinde tabir edilebilir. Fakat ağırlıklı olarak varis oluşumu, toplardamarların genişleme göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Varis oluşmasının en önemli sebebi olarak ise; damarlarınızın içerisindeki basıncın yükselmesini engelleyen kapakçıklarda sorun oluşması olduğunu söyleyebiliriz. Bu kapakçıklarda sorun oluştuğu zaman, görevlerini yerine getiremeyecek hale geldikleri için varis oluşur. Varis, genetik bozukluklardan da oluşmaktadır. Bu yüzden, kalıtsal bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz.

Toplardamarlar vücudumuzda, toplanan kanı kalbe ulaştırma noktasında görev almaktadır. Vücutta bu taşıma işlemleri yer çekiminin aksine olacak şekilde aşağıdan yukarı doğru gerçekleşmektedir. Kanın yukarıya doğru taşınması ise; vücudumuzun alt bölümünde yer alan ve kanın aşağı akışını engelleyen kapakçıklar sayesinde gerçekleşir. Bu kapakçıklar, tek yöne doğru açılmaktadır. Fakat kapakçıkların bozulması ve aşağı doğru da açılmasıyla beraber, kan geri döner ve kan göllenmesi meydana gelir. Bu da, varis oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Varis oluşumunun bir diğer sebebi ise; toplardamarların bir bası veya pıhtı ile tıkanmasından kaynaklanır. Bu şekilde bir sorun oluştuğu zaman, kan düzgün şekilde yukarıya doğru hareket edemez. Toplardamalardaki kan basıncı ise, dokulardaki basıncın üzerine çıkmaktadır. Varis oluşumunun en sık görülen sebeplerinden birisi de budur.

Varisin belirtileri ve tedavisi

Varisin en sık görülen belirtileri şu şekildedir:

-Bacaklarda eforlu çalışmalar ve akşamları yorgunluk, ağrı ve ağırlık hissi oluşması

-Bacaklarda sık şekilde kılcal damarların görülmesi

-Ayak bileğinde şişlik oluşması

-Ayak bileklerinizde mor lekelerin görülmesi

-Geceleri kramp girmesi

-Koyu renkli olan lekeler

-Yaraların oluşması

-Bacaklarda karıncalanmalar ve uyuşmalar görülmesi

Varis tedavisi evresinde, kliniğimizde diğer birçok kliniklere göre ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İlk evrede, kliniğimizde ücretsiz şekilde muayene olabilirsiniz. Tedavi aşamasında ise köpük, lazer, radyofrekans ve skleroterapi ile tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Son teknoloji kullanılarak geliştirilen bu tedavi yöntemlerinde, ortalama süre 5 ile 10 dakika arasında değişiklik gösterebilmektedir. Kullandığımız tedavi yöntemlerinde hızlı bir şekilde sonuç alınır ve günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

 1. Onur diyor ki:

  merhaba hocam bacağımda damar varisleri var ve inanılmaz ağrı yapıyor. gece yatarken özellikle huzursuzluk hissi oluşuyor. tedavisi için çok araştırma yaptım siz karşıma çıktınız. sizi aramadan önce vaktinizi çalmamak adına tedavi ametliyatsız nasıl olabiliyor biraz detay verebilir misiniz? ben bir çalışan olduğum için izin almam ve dinlenme dönemi geçirmem biraz zor. operasyon sonrasında ne kadar yatış veriyorsunuz? Ne kadar zaman dinlenmeliyim?

  • Op. Dr. Mustafa Bolat diyor ki:

   Merhaba Onur,
   Lütfen Whatsapp destek hattımıza varisli bacaklarının fotoğraflarını gönder bir değerlendirme yapalım. Kliniğimi ziyaret edebilirsen seni tamamiyle ücretsiz olarak muayene etmek isterim. Tümüyle bilgi sahibi olduktan sonra gerekli tedaviyi sana öneririm ve kararın sonrasında tedavine başlarız. Ayrıca Varis tedavisinde ameliyat önermiyorum. Skleroterapi ile sağlığına hızlıca kavuşabilirsin. Hastanede yatmana gerek kalmaz. Aynı gün bile işine devam edebilirsin.
   Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir