Varis’te Ameliyatsız Tedavi Mümkün mü?

Varisli damarların tedavisinde uzun yıllar boyunca uygulanan tek yöntem cerrahi tedavi olmuştur. Bu, genel anestezi altında yapılan ve iyileşme için bir hafta  beklenilmesi gereken bir uygulamadır. Son birkaç yılda minimal invaziv tedaviler büyük oranda cerrahi tedavinin yerini almıştır. Bunlar, lokal anestezi altında yapılmakta ve hasta kısa zamanda normal hayatına geri dönebilmektedir.

Yeni Minimal İnvaziv Tedaviler

Bu tedaviler lokal anestezi altında bir tedavi odasında yapılır. Tedaviyi tamamlamak için genellikle birden fazla uygulanması gereklidir. Daha sonra her zamanki gibi yürüyebilir ve çoğu etkinliğe devam edebilirsiniz.

EVLT (endo venöz laser ablasyon) ve VNUS Kapatma (RF ablasyon)

VNUS Closure, kalçadaki büyük varislerin iyileştirilmesi damara doğru geçen bir tel kullanılır. Telin ilerlemesi ultrason görüntüleme kullanılarak izlenir. Tel yerleştirildiğinde kateterin ucu elektrikle ısıtılır ve damar tahrip edilir. Hastalıklı damarların hepsi yok olana dek kademeli olarak tel bacaktan çıkarılır. EVLT sırasında bir lazer elyafı damar boyunca geçirilir ve damarı imha etmek için damarı ısıtmak için kullanılır. Lazer ve VNUS tedavileri sırasında ısı uygulanmadan önce damarın etrafına bir miktar lokal anestetik solüsyon enjekte edilir. Bu teknik sayesinde samarın soyulması önlenir ve ameliyattan sonra rahatsızlık ve morarma daha az olur. Bu tedavi genellikle lokal anestezi ile yapılır, böylece genel anestezi önlenir.

Ultrason Destekli Köpük Skleroterapi

Bu yöntem, büyük varisler için cerrahiye alternatif olarak kullanılır. Ana yüzeydeki varisli  damara, ultrason yardımı ile özel bir köpük enjekte edilir. Köpük venin iç kısmını yok eder ve bacağa sağlam bir bandaj uygulanır. Bu tip enjeksiyon, ana yüzey damarlarının tedavisi için çok  uygundur. Ameliyat gerekmez. Acı çok azdır.

Köpük Skleroterapi ile, damarın soyulması önlenir ve tedaviden sonra daha az rahatsızlık duyulur. Genel anesteziye, bacaklarda kesiye veya ameliyathaneye gerek yoktur. Tedavi maliyeti cerrahi tedaviden veya VNUS Kapatma veya Lazer tedavisinden çok daha düşüktür.

Ultrason yardımı ile yapılan köpük skleroterapi, ameliyattan kaçınan hastalar için oldukça yararlıdır. Nihai sonuçların elde edilmesi biraz daha uzun sürer, ancak hastaneye kabul ve genel anestezi gerekmez. Bu yöntem ameliyatla karşılaştırıldığında çok ucuzdur. Bu tedavi, uzman ellerde yapıldığında, varisli damarlardan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Kliniğimde ameliyatsız şekilde, uzman doktorlarımız tarafından bu yöntemler uygulanmaktadır. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum yap

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmenizi istiyoruz.