Op. Dr. Mustafa BOLAT

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cumartesi, 08:00 - 19:00
  Tel : 0553 665 64 02

Varis’te Ameliyatsız Tedavi Mümkün mü?

Varisli damarların tedavisinde uzun yıllar boyunca uygulanan tek yöntem cerrahi tedavi olmuştur. Bu, genel anestezi altında yapılan ve iyileşme için bir hafta  beklenilmesi gereken bir uygulamadır. Son birkaç yılda minimal invaziv tedaviler büyük oranda cerrahi tedavinin yerini almıştır. Bunlar, lokal anestezi altında yapılmakta ve hasta kısa zamanda normal hayatına geri dönebilmektedir.

Yeni minimal invaziv tedaviler.

Bu tedaviler lokal anestezi altında bir tedavi odasında yapılır. Tedaviyi tamamlamak için genellikle birden fazla uygulanması gereklidir. Daha sonra her zamanki gibi yürüyebilir ve çoğu etkinliğe devam edebilirsiniz. İ

EVLT (endo venöz laser ablasyon) ve VNUS Kapatma (RF ablasyon)

VNUS Closure, kalçadaki büyük varislerin iyileştirilmesi damara doğru geçen bir tel kullanılır. Telin ilerlemesi ultrason görüntüleme kullanılarak izlenir. Tel yerleştirildiğinde kateterin ucu elektrikle ısıtılır ve damar tahrip edilir. Hastalıklı damarların hepsi yok olana dek kademeli olarak tel bacaktan çıkarılır. EVLT sırasında bir lazer elyafı damar boyunca geçirilir ve damarı imha etmek için damarı ısıtmak için kullanılır. Lazer ve VNUS tedavileri sırasında ısı uygulanmadan önce damarın etrafına bir miktar lokal anestetik solüsyon enjekte edilir. Bu teknik sayesinde samarın soyulması önlenir ve ameliyattan sonra rahatsızlık ve morarma daha az olur. Bu tedavi genellikle lokal anestezi ile yapılır, böylece genel anestezi önlenir.

Ultrason Destekli Köpük Skleroterapi

Bu yöntem, büyük varisler için cerrahiye alternatif olarak kullanılır. Ana yüzeydeki varisli  damara, ultrason yardımı ile özel bir köpük enjekte edilir. Köpük venin iç kısmını yok eder ve bacağa sağlam bir bandaj uygulanır. Bu tip enjeksiyon, ana yüzey damarlarının tedavisi için çok  uygundur. Ameliyat gerekmez. Acı çok azdır.

Köpük Skleroterapi ile, damarın soyulması önlenir ve tedaviden sonra daha az rahatsızlık duyulur. Genel anesteziye, bacaklarda kesiye veya ameliyathaneye gerek yoktur. Tedavi maliyeti cerrahi tedaviden veya VNUS Kapatma veya Lazer tedavisinden çok daha düşüktür.

Ultrason yardımı ile yapılan köpük skleroterapi, ameliyattan kaçınan hastalar için oldukça yararlıdır. Nihai sonuçların elde edilmesi biraz daha uzun sürer, ancak hastaneye kabul ve genel anestezi gerekmez. Bu yöntem ameliyatla karşılaştırıldığında çok ucuzdur. Bu tedavi, uzman ellerde yapıldığında, varisli damarlardan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Kliniğimde ameliyatsız şekilde, uzman doktorlarımız tarafından bu yöntemler uygulanmaktadır. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Randevu ve İletişim İçin

Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Ayrıca Aşağıdaki Tavsiye Ettiğim Merkezler ve Doktorlar İle İletişime Geçebilirsiniz.

Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir